روتیتر: معاون وزیر راه و شهرسازی:
پتانسیل های مرزی کشور؛ باعث رونق در مناطق مرزی شده اند
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1395/10/15
موقیعت جغرافیایی جمهوري اسلامي ایران و مناطق مرزی  پتانسیل بسیار مناسب ترانزيتي  دارند و بر پایه این ظرفیت مناطق مرزی کشور رونق بيشتري خواهند گرفت. 
به گزارش روابط عمومی سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي مهندس داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رييس اين سازمان در نشست سراسری مدیران پایانه های مرزی و روساي ادارات ترانزیت سراسرکشور اظهار داشت: ایران موقعیت استراتژیک جغرافیایی خوبي دارد و میتواند از امتیازاتی مانند محصور بودن تمام همسایگانش در خشکی در زمينه توسعه ترانزيت و حمل‌ونقل كالا و دسترسي به آبهاي آزاد بهره گيرد. 
رئیس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي افزود : با فعالیت نقاط و پایانه های مرزی کشور، رونق و کسب و کار درآنها افزایش می یابد و ظرفیت های ايجاد اشتغال و درآمدزایی کشور افزایش می یابد لذا بر همين اساس دولت برنامه هايی برای افزایش توسعه روابط ترانزیتی با کشورهای منطقه و آسیای میانه در دستور كار دارد. 
وی سرمایه گذاری، مدیریت و توسعه پایانه های مرزی را از وظایف سازمان حمل و نقل و راهداری عنوان کرد و تاكيد كرد: اين سازمان اعتبارات زیادی در پایانه‌هاي مرزي جاده‌اي  هزينه  کرده و باید به گونه ای شایسته از این سرمایه ها حفاظت و نگهداری کند. 
مهندس کشاورزیان با اين پیشنهاد که برخی امور ترانزیت کالا مانند امور گمرکی در خارج از پایانه های مرزی انجام شود تصريح كرد: تجمیع تمام امور در پایانه ها مشکلاتی را در مدیریت و اجرا به وجود آورده است و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که وظايف  برخی از نهادها و سازمان های ذیربط از پایانه ها خارج و به نقاط دیگری منتقل شود همچنين می توان با برنامه‌ریزی و تدوین آیین نامه ها و قوانین لازم درآمدهای دولت از مناطق مرزی را افزایش داد. 
بر اساس اين گزارش اسماعیل غلامی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در  اين نشست خواستار انتقال تجربیات واطلاعات فی مابین مديران پايانه‌هاي مرزي شد و با تاكيد بر انجام دوره‌های آموزشی مناسب جهت ارتقای سطح دانش و فنون دست اندرکاران پایانه هاي مرزي  عنوان کرد: جلسات سراسری مدیران پایانه ها مرزی و روسای ادرات به صورت دوره های ششم ماهه برگزار شود و حتی می توان این جلسات را به میزبانی پایانه ها در مناطق مرزی کشور برگزار کرد. 
اين گزارش مي‌افزايد، مدیرکل امور مرزی و پدافند غیر عامل وزارت کشور نيز در اين جلسه هم‌انديشي  با اشاره به انتقال و رفت و بازگشت 5 میلیون زائر در مراسم اربعین امسال، سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای را مسئولانه ترین؛ نهاد در این میان قلمداد کرد. 
مجید آقابابایی در بخش ديگري از سخنان خود گفت: علیرغم افزایش حجم تردد کالا و زائرين در اربعین امسال، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، با بیشترین حس مسئولیت و بدون هیچ گونه توقع ، در مدیریت این ترددها مشارکت و همکاری داشت. 
وی در ادامه مسئولیت مستقیم پایانه های مرزی کشور رابر عهده  سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای دانست  و از سایر ارگان ها و نهادهای ذیربط در این میان خواست تا با اين سازمان همکاری های لازم را انجام دهند. 
همچنين در ادامه اين نشست مقدسي معاونت حقوقی گمرک جمهوري اسلامي ایران طي سخناني اظهار داشت :
سازمان راهداری و حمل و نقل کشور و گمرک مهم ترین متولیان ترانزیت کالا و مسافر در کشور هستند و به دلیل این اهمیت باید سامانه های الکترونیک انتقال اطلاعات و داده ها بین آنها شکل بگیرید. 
مقدسی  با اشاره به نقش کلیدی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌اي  و گمرک در ترانزیت کالاها, خواهان راه اندازی سامانه های الکترونیک انتقال داده های فی  مابین شد. 
اضافه مي‌نمايد محمد جواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی در ابتداي اين نشست  با بيان اين كه  استفاده حداکثری از ظرفیت های استراتژیک و موقعیت های جغرافیایی در توسعه و ارتقای حمل و نقل بین المللی در دستور کار قرار دارد، افزود : برای برنامه دو ساله ، شش هدف تعیین شده و ما قصد داریم با برنامه ریزی و تعیین مسیردرست و استفاده از توان داخلی به تمام اهداف در مدت زمان تعیین شده دست یابیم. 
عطرچیان ارتقای جایگاه و افزایش سهم ایران در ترددهای بین المللی را اولین هدف در این راستا قلمداد کرد و گفت: مفهوم اقتصاد مقاومتی در حمل و نقل تکیه و بکارگیری تمام ظرفیت های داخلی و افزایش نقش ایران در حمل و نقل بین المللی است. 
وی همگرایی در حمل و نقل برون مرزی را هدف دوم اعلام کرد و گفت: با توجه به این که ایران با 50 کشور پروتکل هايی را امضا کرده است؛ ما باید با تمرکز بر پروتکل های دو جانبه با کشورهای همسایه همگرایی را در این بین به تصویر بکشیم و ضمن حفظ سهم خود ترانزیت به کشورهای منطقه؛ سطوح کیفی و کمی و جایگاه کشور را در این راستا ارتقا دهیم. 
به گفته مدیرکل ترانزیت وحمل و نقل بین المللی رفع موانع و مشکلات ترانزیت کالا سومین هدف در راستای تخقق اهداف استاد بالادستی کشور در تردد بین المللی کالا و مسافر است. 
عطرچیان گفت: توسعه؛ تسهیل و تسریع در حمل و نقل کالاها و مسافر نیز با هدف افزایش ظرفیت های گردشگری و زائران به کشور نیز به عنوان چهارمین هدف؛ برنامه ریزی شده است.
وی همچنين بيان كرد : توسعه، بهبود و تمرکز بر کارایی این زیرساخت ها بر تسسهیل امور ترانزیتی هدف دیگری است که در این بین تعریف و توسط ارگان های ذیربط دنبال می شود.: در راستای تهسیل در روند تراتزیت کالا و مسافر قصد داریم که بازهم با تکیه بر توان داخل، از ساخت و ساز ابنیه و ساختمان های غیر ضروری در پایانه ها ممانعت کنیم و روان سازی امور در این بین را محقق سازیم. 
مدیرکل ترانزیت وحمل و نقل بین المللی ارزیابی مستمر عملکرد در تراتزیت بین المللی را آخرین هدف دولت در این میان خواند . 
لازم به ذكر است در این نشست یک روزه مدیرکل دفتر فنی و امور پیمان ها، مدیرکل دفتر فن آوری اطلاعات، مدیرکل دفتر حراست، حضور داشتند و طی سخنانی گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه  ترانزيت و حمل و نقل بین المللی را بیان کردند.  
پرینت خبر Convert to PDF