​مرزهاي جاده اي كشور درخشان ، امن و فعال
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1396/04/23
با حضور وزير راه و شهرسازي ، معاون وزير راه و شهرسازي ،استاندار و جمعي از مسئولين استان آذربايجانغربي عمليات اجرايي طرح جامع پايانه مرزي رازي  آغازگرديد. ​ به گزارش روابط عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي دكترعباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در اين مراسم با تاكيد بر اصلی ترین ضرورت توسعه همه جانبه داشتن مرزهاي امن است اظهار داشت : جايگاه و موقعيت استان آذربایجان غربی بعنوان منطقه استراتژیک به لحاظ دارا بودن بیشترین مرز زمینی با ۳ کشور داراي اهميت ويژه اي است وفعال سازي مرز رازي به عنوان يكي ازاولويت هاي سرمايه گذاري وزارت راه و شهرسازي همواره مورد توجه قرار داشته است .  نشان از اين موضوع مي باشد .

وی با اشاره به سرمايه گذاري ارزنده در پايانه هاي مرزي كشور در سالهاي اخير تصريح کرد: آغاز عملیات اجرایی طرح جامع پایانه مرزی رازی در جهت توسعه زیرساخت های حمل و نقلی بستری است که حجم تجارت و توسعه بزرگتری را برای منطقه فراهم میکند و با توجه به تسهیلاتی که در قالب این طرح برای مسافران ایجاد خواهد شد امکان افزایش گردشگری و روابط انسانی بین دو کشور  بیش از پیش فراهم می شود تا بتوانیم تجارت برد_برد را از این مرز عملیاتی کنیم.
وزیر راه و شهرسازی تمرکز بر برنامه های توسعه ای در کل استان آذربایجان غربی را خواستار شد و افزود: هرکدام از شهرهای استان از ارزش خاص و منحصربفردی برخوردار هستند و این امر از ضرورت برنامه ریزی عملیاتی واصولی برای توسعه آن حکایت دارد.
دكتر آخوندي  با قدردانی از تلاش های مجموعه دست اندرکار در تامین امنیت مرزها اظهار کرد: از این امنیت ایجاد شده باید به نفع توسعه و بهره وری مرزها بهره لازم را برد.
وی با بیان اینکه اجرای عملیات ساخت طرح جامع پایانه مرزی با جدیت کامل مورد پیگیری وزارت راه و شهرسازی است، گفت: با برنامه های عمرانی پیش بینی شده، این مرز همچون مرز بازرگان شاهد توسعه و تحولات چشمگیری خواهد بود که ثمره این تغییرات در درآمدزایی برای کشور و ایجاد اشتغال پایدار در آینده نزدیک ملموس می شود.
به گفته وزیر راه و شهرسازی به زودی طرح آزادراه تبریز به بازرگان اجرا می‌شود و مسیر سه راهی ایواوغلی به سلماس نیز در اولویت برای بهسازی قرار دارد.
آخوندی منطقه غرب کشور را منطقه‌ای استراتژیک و مهم دانست و عنوان کرد: در یک بررسی که درباره کریدورهای حمل و نقل در ایران انجام شد، یکی از کریدورها که توجه ما را جمع کرد، کریدوری بود که از جنوب  و بندر امام آغاز شده و به مرز بازرگان ختم می‌شود، این کریدور یکی از مهم‌ترین کریدورهای کشور است و ١٧ درصد جمعیت ایران روی این کریدور قرار دارد و نزدیک ترین مسیر برای اتصال شمال به جنوب و خلیج فارس است.
بر اساس اين گزارش در ادامه این آئین مهندس داود كشاورزيان معاون وزیر راه و شهرسازي و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز با بیان اینکه مرز رازی بدلیل نزدیکی به شهر وان در ترکیه مورد اقبال مسافران قرار گرفته است،گفت: سال قبل افزون بر ۵۵۰ هزار نفر از این مرز تردد کردند و آمارهای تردد مسافران در ۳ ماهه نخست امسال نیز از رشد بیش از ۴۰ درصدی ترددها نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل دارد.
وي در ادامه خاطر نشان ساخت : برای اجرای طرح جامع پایانه مرزی رازی ۱۳/۵ هکتار محدوده تعیین شده است که از این میزان ۱۱/۸ هکتار در اختیار منابع طبیعی است و تملک آن در شورای سیاست گذاری تایید شد و به زودی واگذار می شود و ۱/۶ هکتار از این محدوده  نیز مستثنائات را شامل می شود که اسناد آن در اختیار مردم است و باید تملک شود.
مهندس كشاورزيان  با بیان اینکه مرحله نخست عملیات اجرایی پایانه مرزی رازی در محدوده حدود ٥/٥ هکتار آغاز شد، بیان کرد: پیمانکار منتخب سابقه مشارکت در اجرای زیادی را با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای دارد و مقرر است تا در مدت  ١٥  ماه با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و ٢٠٠  میلیون تومان این طرح را به پایان برساند.
وی گفت: محوطه‌ای که برای کارهای اداری و تجمع مسافران وجود دارد در اولویت است که بعد آن امید است  مناقصه پروژه ساختمان اصلی را آغاز  و پیمانکار جدید آغاز به کار کند.اين گزارش مي افزايد سيد تقي كبيري نماینده مردم شهرستان خوی در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این مراسم بزرگترین سرمایه شهرستان خوی را نیروی انسانی آن عنوان کرد و افزود: پایانه مرزی رازی نه تنها برای استان بلکه برای کشور از مرزهای استراتژیک و حیاتی محسوب می شود.
وي  با اشاره به تاکید روسای جمهور کشورهای ایران و تركيه مبني بر افزایش مبادلات تجاری تا سقف ۳۰ میلیارد تومان درسال در دیدار سال گذشته گفت:  در این بحث به مرز رازی یا همان کاپی خوی تأکید ویژه شده است چراکه مرز رازی خوی تنهاترین مرز ریلی و زمینی کشور ایران با ترکیه است و در بعد تجاری و مسافری ظرفیت فوق‌العاده‌ای دارد.
وی با بیان اینکه ٦٧  کیلومتر  از  جاده دسترسی به مرز رازی جهت بازسازی و ساخت به بودجه نیاز دارد، یادآور شد: در صورت تامین بودجه لازم و ساخت جاده ای در خور شان پایانه مرزی رازی کشور ترکیه نیز حاضر است بعد از اتمام زیرساخت‌ها مبادلات
 زمینی خود را  ارتقاء بخشد و با عزم راسخی که وزارت راه و شهرسازي نسبت به ایجاد این پایانه و تکمیل جاده قطور دارد، امیدواریم هر چه زودتر شاهد بهره‌برداری از این پروژه‌ها باشیم.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۷/۵ هکتار از جاده منتهی به مرز رازی در حال بازسازی و ساخت تقاطع غیر همسطح است و مجموعه این اقدامات بی شک مبادلات را افزایش و مشکل بیکاری مردم منطقه را حل خواهد کرد.
گفتني است عبدالحسين علي اكبري مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان غربی نيز  در این مراسم با اشاره به سهم ۲۳ درصدی استان در کشور به لحاظ دارا بودن بیشترین تعداد مرزهای زمینی و تردد سالانه افزون بر ۳ میلیون مسافر و ۳۱۲ هزار دستگاه کامیون از ۵ مرز زمینی استان  گفت : پایانه مرزی بازرگان سهم عمده ای از این میزان تردد را به خود اختصاص داده  و در سال های اخیر اقدامات خوبی برای توسعه پایانه های مرزی استان انجام شده است که می توان به بهره برداری کامل از پایانه مرزی پلدشت با ۳۵ میلیارد تومان اعتبار در سال ۹۵، آغاز عملیات اجرای فاز دوم محوطه سازی پایانه مرزی بازرگان با اعتبار ۱۵/۷ میلیارد تومان و پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی، کلنگ زنی سالن مسافری پایانه مرزی سرو با اعتبار ۱۲ میلیاردتومانی و پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصدی و آغاز عملیات اجرایی فاز دوم محوطه سازی و دیوارسازی پایانه مرزی تمرچین با اعتبار ۱۲ میلیاردی اشاره کرد.
در این مراسم  كه مدير كل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي و مديران شوراي حمل و نقل استان حضور داشتند عملیات اجرایی پایانه مرزی رازی با فرمان وزیر راه و شهرسازی آغاز شد .

پرینت خبر Convert to PDF