روتیتر: طي 4 ماهه سال 96:
بالغ بر 3 ميليون و 71 هزار تن كالا از مرزهاي كشور ترانزيت شد
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1396/05/18

طي 4ماهه ابتداي سال 96، بيش از3ميليون و 71هزار تن كالا از 32 مرز فعال زميني و آبي كشور ترانزيت شد كه نسبت به مدت مشابه در سال قبل 3 / 15 درصد افزايش داشته است.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و حمل نقل بين المللياين سازمان با اعلام اين خبر، افزود:در پي اقدامات انجام شده از سوي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در زمينه توسعه و بهبود زيرساخت‌هاي حمل و نقل و تقويت كريدورهاي ترانزيتي از مسير جمهوري اسلامي ايران، هماهنگي با سازمانهاي ذيربط و برنامه‌ريزي و فعال نمودن مناسبات ترانزيتي و حمل و نقلي با كشورهاي منطقه، همچنين تعامل و همكاري بخش خصوصي فعال در حوزه حمل و نقل بين‌المللي در كشور طي مدت مذكور از مجموع كالاهاي ترانزيت شده، 860 هزار  تن را مواد نفتي و 2 ميليون و 209هزار تن را مواد غيرنفتي تشكيل داده‌اند كه عمده‌ترين بخش مواد غيرنفتي كالاهايي نظير مازوت، انواع پارچه، پنبه، قطعات اتومبيل، محصولات كشاورزي و مواد غذايي بوده است.
مديركل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي افزود: در مدت زمان مذكور، از ميان مرزهاي كشور بندر شهيدرجاييبايك ميليون و 117 هزار تن معادل 4  / 36 درصد فعال‌ترين مرز در زمينه ترانزيت ورود كالا به شمار مي‌رود. پس از آن مرزهاي پرويزخان با 5 / 18 درصدو بازرگان با8 / 10درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند.
نفيسي بيشترين حجم تردد كاميون‌هاي حامل بار ترانزيتي را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد.
وي خاطرنشان كرد:جمهوري اسلامي ايران به دليل موقعيت استراتژيك و ژئو پلتيك خود به عنوان چهار راه ترانزيتي آسيا و اروپا داراي پتانسيل‌هاي كافي براي افزايش ترانزيت كالا و مسافر از طريق شيوه‌هاي گوناگون حمل و نقل مي‌باشد.
نفيسي اعلام كرد: تلاش و فعاليت بخش خصوصي وتشكل هاي صنفي درحوزه حمل‌ونقل بين المللي دركنار اقدامات گسترده‌ حاكميتي وتجهيز امكانات و زيرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهيلات گسترده در بخش‌هاي مختلف حمل و نقل با انجام سرمايه‌گذاري‌هاي لازم، اقدام تمام سازمان‌هاي دولتي در حركتي هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهيل امر ترانزيت مي‌تواند در بهره‌برداري اثربخش از موقعيت جغرافيايي و منحصر به فرد ترانزيت مؤثر باشد. ​

پرینت خبر Convert to PDF