ترانزيت و حمل و نقل جاده اي كالا ، سكوي مهم اقتصادي منطقه
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1396/06/23

سومين اجلاس كميسيون مشترك حمل و نقل بين المللي جاده اي ايران و بلاروس پس از دو روز مذاكرات و گفتگو در تهران با امضا صورت جلسه مذاكرات و پيش نويس تفاهم نامه همكاري هاي حمل و نقلي ايران و بلاروس خاتمه يافت.
به گزارش روابط عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي ، در پايان اين نشست دو جانبه و مذاكرات فشرده دو كشور رضا نفيسي مدير كل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي اين سازمان و به عنوان مذاكره كننده ارشد هيات ايراني با تقدير و قدرداني از تعامل و همراهي طرف بلاروسي اظهار داشت : اميدوارم هستيم طبق صورت جلسه اي كه در اين اجلاس امضا شد باب گفتگو هاي بيشتر از گذشته و همكاري هاي سازنده تري با كشور بلاروس باز شود زيرا ما خواهان همكاري و ارتباط تنگاتنگ و محكم تري در حمل و نقل جاده اي با كشور بلاروس هستيم.
وي با تاكيد بر اينكه هر دو كشور آمادگي هاي لازم براي گسترش همكاري هاي جاده اي را دارا مي باشند افزود :جمهوري اسلامي ايران اميدوار است تا ، پتانسيل ها و توانمندي هاي دو كشور در راستاي افزايش ترانزيت و حمل و نقل جاده اي في مابين كه منجر به شكوفايي و رونق هرچه بيشتر تجاري ، بازرگاني و اقتصادي با استفاده از ظرفيت هاي حمل و نقلي استفاده شود .
نفيسي با يادآوري اينكه مذاكرات در اين دو روز به صورت فشرده انجام شده است ابراز اميدواري كرد كه در آينده ي نزديك هيات بلاروسي با حضور در كشور ايران و جلسات ديگري بتوانند با جاذبه ها و كريدور هاي ايراني از نزديك بيشتر آشنا شوند.
بر اساس اين گزارش گنادي آلكاسيان رئيس حمل و نقل  بين المللي و سامانه صدور مجوز تردد وزارت حمل و نقل و ارتباطات  كشور بلاروس و  مسئول هيات اعزامي به اجلاس در اين مراسم با تشكر از مهمان نوازي ايرانيان در دو روز مذاكرات خاطر نشان كرد : به دليل مذاكرات فشرده و گسترده اي كه با ايرانيان برگزار شد، خوشحال هستم و اميدوارم كه در آينده نزديك بتوانم از نزديك با اين كشور بيشتر آشنا شوم.
وي با تاكيد بر اينكه همكاري بيشتر منوط به افزايش مذاكرات در سفرهاي آتي است گفت:در اين مذاكرات توانستيم كه يك كار ثمربخش را براي دو كشور به نتيجه برسانيم كه البته به دليل محدوديت هاي زماني امكان اينكه بر موارد بيشتري تمركز كنيم وجود نداشت به هر صورت كاري كه در اين دور از مذاكرات انجام گرفت توانست نقشه راه را براي همكاري هاي آتي مشخص كند.
گفتني است برپايه صورت جلسه نهايي مذاكرات كه در پايان اجلاس بين طرفين مبادله گرديد ، دو كشور متعهد شدند تا حجم تجارت و اطلاعات كنوني حمل و نقل جاده اي خود را به يكديگر به اشتراك بگذارند تا با توجه به روند رو به رشد روابط اقتصادي بين دو كشور، تسهيلات حمل و نقلي لازم براي استفاده از ظرفيت هاي متقابل را تامين كنند.
همچنين دو طرف براي تبادل پروانه تردد بدون ماليات كاميون هاي يكديگر اعم از دوجانيه، ترانزيت و كشور ثالث به تعداد 750  عدد با تاريخ انقضايي برابر با ژانويه سال بعد موافقت كردند.​

پرینت خبر Convert to PDF