گام‌هاي بلند يكي پس از ديگري در ايمني سفرهاي جاده‌اي
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1396/07/18

همزمان با هفته نيروي انتظامي، با حضور جانشين فرمانده نيروي انتظامي، معاون وزير راه و شهرسازي ، رئيس پليس راهور ، ديگر مسئولين ارشد راهور و پليس راه ناجا همچنين جمعي از دست‌اندركاران طي مراسمي طرح واگذاري تاييد تخلفات ثبت شده سامانه‌هاي هوشمند جاده‌اي به قرارگاه‌هاي پليس راه استانها، همچنين رونمايي از تيپ جديد ساختمان قرارگاه‌هاي پليس راه‌هاي استاني به صورت همزمان و از طريق ويدئو كنفرانس از سراسر كشور آغاز به كار كرد. 
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، سردار اسكندر مؤمني جانشين فرمانده نيروي انتظامي در اين مراسم ضمن تقدير از همكاريهاي مؤثر و تعامل مناسب سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با پليس راهور ناجا اظهار داشت: باتوجه به توسعه‌ي سيستم‌هاي هوشمند حمل و نقل جاده‌اي، تعداد دوربين‌هاي نظارتي افزايش يافته و ديگر به صورت متمركز از مركز فرماندهي ناجا تخلفات ثبت و ابلاغ و اعمال قانون نمي‌شود بلكه از امروز در سراسر كشور اين مراكز مانيتورينگ راه‌اندازي و آغاز به كار نموده و اين موضوع با سرعت و دقت بيشتري انجام خواهد شد. 
وي افزود: از اين پس در همان منطقه‌اي كه تخلف صورت مي‌گيرد پليس راه استان نسبت به ثبت تخلف اقدام مي‌كند و در نتيجه سرعت‌بخشي، دقت بيشتر و تمركززدايي از مركز تحقق مي‌يابد، ضمن اين كه با افتتاح اين سامانه‌ها، بازدارندگي در تخلفات را شاهد بوده و در نتيجه با درج تخلف در سامانه، منجر به كاهش حوادث و تلفات جاده‌اي خواهد شد. 
سردار مؤمني با بيان اين كه سامانه‌هاي نسل جديد اين ظرفيت و قابليت را دارند كه علاوه بر ثبت سرعت متوسط نيز فاصله طولي بين دو خودرو را ثبت كنند،‌ افزود: با تعامل خوب سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي و پليس راهور ناجا تعداد كشته‌هاي سوانح جاده‌اي از 28 هزار نفردر سال 84 به كمتر از 16 هزار نفر  در پايان سال 95 رسيده است كه از جمله عوامل مؤثر بر اين كاهش، كنترل سرعت، بستن كمربند ايمني، اصلاح نقاط و مقاطع پرحادثه و اقدامات مربوط به نگهداري و ايمن‌سازي جاده‌ها بوده است، ليكن اين آمار قابل قبول نيست و حتما يك كشته در سوانح رانندگي نيز نبايد باشد.
وي تصريح كرد: آمارهاي ثبت شده نشان مي‌دهد در جاده‌هايي كه مجهز به سيستم‌هاي هوشمند نبودند، پس از راه‌اندازي سامانه‌هاي هوشمند در روزهاي اول 10 درصد خودروهاي عبوري تخلف داشتند كه اين آمار پس از 6 ماه به نصف رسيد و همچنان در طول زمان با كاهش نزولي همراه بوده است كه نشان‌دهنده تأثير اين سامانه‌ها در كاهش تخلفات رانندگي است. 
بر اساس اين گزارش مهندس داود كشاورزيان معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي نيز در اين مراسم طي سخناني اظهار داشت:
در حال حاضر 19 ميليون خودرو در كشور وجود دارد كه در مقايسه با آمار يك ميلياردي خودروهاي دنيا حدود 8/1 درصد خودروهاي جهان در كشور است در حالي كه ايران حدود 1 درصد از جمعيت كل دنيا را دارد از سوي ديگر بيش از 90 درصد جابه‌جايي كالا و مسافر در كشور از طريق بخش حمل و نقل جاده‌اي صورت مي‌گيرد. 
وي در ادامه به آمار تلفات سوانح رانندگي در دنيا و كشور اشاره كرد و افزود: آمار تلفات  در اثر سوانح رانندگي در دنيا بالغ بر يك ميليون و 250 هزار نفر است كه در كشور ما در سال گذشته كمتر از  16 هزار نفر در تصادفات رانندگي كشته شدند كه 25/1 از تلفات در دنيا رابه خود اختصاص مي‌دهد. 
رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با اشاره به سختي كار در كاهش تلفات سوانح رانندگي به ويژه جاده‌اي تصريح كرد:
در 6 ماهه اول امسال حدود 1 درصد كاهش در ميزان تلفات سوانح رانندگي جاده‌اي ثبت گرديده است كه نشان‌دهنده تعامل خوب دستگاه‌هاي ذي‌ربط در استفاده از تكنولوژي‌هاي روز و سامانه‌هاي ثبت تخلفات و نظارت و كنترل بيشتر در جاده‌هاي سراسر كشور مي‌باشد. 
مهندس كشاورزيان با تأكيد بر اجرايي شدن قانون رسيدگي به تخلفات پليس راهور افزود:
بر  اساس قانون حاكم در كشور اگر بعد از 2 ماه فردي كه مرتكب تخلف رانندگي شده است جريمه را پرداخت نكند،‌ جريمه دو برابر مي‌شود، بعد از 4 ماه، پليس تذكر مي‌دهد و به دادگاه معرفي مي‌شود و اگر بعد از 1 ماه پس از تذكر، جريمه پرداخت نشود، گواهي‌نامه ابطال و خودرو توقيف مي‌شود كه اين بند از قانون بايد اجرا شود. 
وي درخصوص شناسايي نقاط  و مقاطع پرحادثه در جاده‌ها نيز اظهار داشت:
بعد از انجام بررسي‌هاي كارشناسي در استان‌ها، تعداد 1500 نقطه و مقطع پرحادثه شناسايي گرديد كه براي اصلاح آن‌ها به اعتباري حدود هزار و پانصد ميليارد تومان نياز است و براساس پيگيري‌هاي به عمل آمده تاكنون 30 درصد اعتبارات مورد نياز تأمين شده است.
اين گزارش مي‌افزايد سردار تقي مهري رئيس پليس راهور ناجا طي سخناني افتتاح سامانه‌هاي هوشمند ثبت تخلف را اعمال قانون براي رانندگاني كه مقررات را رعايت نمي‌نمايند معرفي كرد و افزود: در سطح راههاي كشور 1100 دستگاه سامانه ثبت تخلفات موجود است كه به واسطه آن كنترل تردد خودورها صورت مي‌گيرد. 
وي افزود: تلاش بر اين است در استان‌ها اقدامات نظارتي بيشتري صورت گيرد تا مأموران پليس راهور بتوانند پايش و رصد بيشتري داشته باشند و ايمني در رفت‌وآمدها، وضعيت ترافيكي جاده‌ها و محدوديت‌ها و ممنوعيت‌ها كنترل شود. 
رئيس پليس راهور ناجا با بيان اين كه جريمه‌ها بايد هوشمند باشد، افزود: كارت خودرو و موتورسيكلت به صورت هوشمند صادر مي‌شود و به سمتي پيش مي‌رويم كه همه خدمات  به صورت هوشمند ارايه شود. 
وي بيان كرد: با تجهيز به دوربين‌هاي ليزرگان هم‌اكنون دوربين‌هاي نظارتي، ثبت تخلف و ليزرگان به بيش از 10 هزار دستگاه رسيده است و مقرر است 1888 دوربين جديد نصب شود كه در حال حاضر بيش از 1200 دستگاه آن نصب شده است ، ما بقي دوربين ها نيز تا پايان تابستان سال 97 نصب و راه اندازي خواهد شد .
 اضافه مي‌نمايد شهرام آدم‌نژاد معاون برنامه‌ريزي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در اين مراسم نيز با بيان سخناني اظهار داشت : 
امروز كشور ما جزو يكي از كشورهاي پيشرفته سيستماتيك به شمار مي‌رود و در صورتيكه  آمار تلفات ناشي از تصادفات جاده‌اي كاهش پيدا كند به دليل  كنترل‌هاي بالايي كه در حوزه ترددها انجام شده است، به عنوان يكي از كشورهاي پيشرفته در جهان معرفي خواهد شد.  
وي افزود: طبق مطالعات انجام شده رفتار رانندگان در جاده‌ها  بهتر شده است و خوشبختانه براي اولين بار موفق شديم سرعت هاي غيرمجاز و تخلفات را كنترل كنيم.
آدم‌نژاد خاطرنشان كرد : استفاده  از تجهيزات به روز و كنترل‌هاي آنلاين يكي از مهمترين موارد موثر رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي و همچنين قوانين بازدارنده تخلفات است و مطالعات نشان مي‌دهد  در هرجايي كه دوربين نصب شده است، رفتار رانندگان قانونمندتر شده است. 
وي با اشاره به همكاري مطلوب سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي و پليس راهور ناجا افزود : هم‌زمان با دهه فجر سال جاري 25 باب پاسگاه پليس‌راه در جاده‌هاي كشور افتتاح خواهد شد.
گفتني است در اين مراسم كه جمعي از مديران سازمان راهداري و حمل‌نقل جاده‌اي حضور داشتند، سردار حميدي رئيس پليس راه راهور ناجا نيز سخناني ايراد و تعدادي از فرمانده‌هان پليس راهور و عوامل استاني از طريق ويدئو كنفرانس گزارشاتي را ارائه نمودند.


http://rmto.ir/NewsAttach/18-7-96.jpg
پرینت خبر Convert to PDF