اجراي طرح اتصال سامانه بارنامه برخط به ساير سيستمهاي دستگاههاي ديگر
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
30/12/2560

طرح اتصال مجوزهاي  حمل كالاهاي دامپزشكي و حمل فرآورده‌هاي نفتي به سامانه بارنامه برخط با موفقيت در كشور به اجرا درآمده است. 
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي غلامحسين دغاغله مديركل دفتر حمل و نقل كالا با بيان اين خبر اظهار داشت: در راستاي  اجراي مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و همچنين نظر به اهميت يكپارچه‌سازي فرآيند نظارت سيستمي بر حمل‌ونقل جاده‌اي كشور،  سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي تفاهم نامه‌هايي در خصوص اتصال سيستمي سامانه بارنامه برخط با سيستمهاي نظارتي و عملياتي دستگاهها و متوليان مربوطه  مبادله كرد، از جمله اين تفاهم نامه‌ها مي‌توان به تفاهم نامه منعقده با سازمان دامپزشكي كشور، شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي همچنين وزارت صنعت ،معدن و تجارت اشاره كرد.
وي افزود: طرح اتصال مجوزهاي حمل كالاهاي دامپزشكي به سامانه بارنامه برخط پس از اجراي طرح پايلوت در دو استان گيلان و مازندران و همچنين اجراي موفقيت‌آميز طرح پايلوت در خصوص كالاهاي دام زنده در استان خراسان‌شمالي، اجراي كل طرح با پوشش قراردادن كالاهاي تحت پوشش در 4 فاز دام زنده، خوراك دام، فرآورده‌هاي دامي، طيور در سراسر كشور به اجرا درآمد. 
دغاغله درخصوص مزاياي اجراي اين طرح افزود:
افزايش حمل تحت صحابت بارنامه، كاهش قاچاق محمولات شامل طرح، جلوگيري و كاهش انتشار بيماريهاي دامي و ...، فراهم آوردن امکان ردیابی کالاها از مبادی بارگیری تا مقاصد، از جمله مهم‌ترين مزاياي اين طرح است. 
مديركل دفتر حمل و نقل كالا بيان كرد: در حال حاضر اتصال سيستمي به طور كامل برقرار و كليه محمولات دامپزشكي پس از صدور حواله الكترونيكي توسط شركتهاي حمل ونقل و تاييد حواله (صدور مجوز حمل محموله توسط ادارات دامپزشكي) و در نهايت صدور بارنامه صورت مي پذيرد.
دغاغله همچنين با اشاره به طرح اتصال سيستمي مجوزهاي حمل فرآورده‌هاي نفتي (انبارهاي نفت) به سامانه بارنامه برخط افزود: براساس تفاهم‌نامه منعقده في‌مابين سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي و وزارت نفت مبني بر اتصال سيستمي مجوزهاي حمل فرآوردهاي نفتي به سامانه بارنامه برخط و به ويژه نظارت برحمل ونقل فرآورده‌هاي نفتي كه از ظرفيت قاچاق پذيري بالايي برخوردار هستند (عدم استفاده از بازنامه) اتصال سيستمي سامانه‌ها در دستور كار قرار گرفت.  
وي افزود: برهمين اساس طرح پايلوت در انبار نفت ري در تهران به اجرا گذارده شد و به صورت كامل و با موفقيت از تاريخ 19 شهريورماه سال‌جاري در حال انجام است. باتوجه به نتايج حاصله از اجراي طرح در انبار فوق‌الذكر و برنامه‌ريزي‌ها و اقدامات به عمل آمده مبني بر محدود نمودن مبدا بارگيري فقط در انبارهاي نفت مقرر شد طرح مذكور به ساير انبارهاي توزيع فرآورده‌هاي نفتي در سطح كشور تسري يابد.
دغاغله اظهار داشت: در اين راستا طبق مصوبات جلسه كميته طرح اتصال مجوزهاي حمل فرآورده هاي نفتي به سامانه بارنامه برخط در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز مقرر شد متصديان صدور بارنامه كليه شركتهاي حمل ونقل فرآورده‌هاي نفتي در انبارهاي موصوف با فرآيند مذكور و الزامات طرح آشنا شوند. 
وي در ادامه افزود: با توجه به برنامه‌ريزي‌‌هاي شركت پخش فرآوردهاي نفتي در يك جلسه با تمامي مديران انبارهاي نفت سراسر كشور مجدداً جزييات  طرح  به شركت‌كنندگان اعلام و هماهنگي‌هاي نهايي براي اجراي طرح صورت گيرد همچنين باتوجه به مصوبات كميته طرح اتصال در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز مقرر است در آينده نزديك و طي هفته‌هاي آتي  در دو مرحله سيستم مجوز حمل بيش از 80 انبار نفت در سراسر كشور به سامانه بارنامه برخط متصل گردد و بعد ازآن در صورت عدم دريافت بارنامه توسط رانندگان حامل محمولات نفتي، سيستم اجازه ورود وسايل‌نقليه مذكور به انبارها  را جهت حمل نمي‌دهد.
شايان ذكر است در جهت به حداقل رسيدن مشكلات مربوطه و رفع مشكلات رانندگان و شركتهاي درگير در طرح سيستم پشتيبان 24 ساعته با بيش از 30 خط در اين طرح پيش‌بيني و در اختيار كليه شركتهاي حمل و نقل و محل‌هاي تجمع رانندگان اطلاع‌رساني شده است.


http://rmto.ir/NewsAttach/%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%8A-%D8%AF%D8%BA%D8%A7%D8%BA%D9%84%D9%87.jpg
پرینت خبر Convert to PDF