آماده‌باش كامل نيروهاي راهداري كشور در روزهاي برفي پيش‌رو
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
13/2/2561
9 هزار دستگاه ماشين‌آلات راهداري و 15 هزار نيروي راهداري در سراسر كشور در حالت آماده‌باش قرار دارند كه تراكم  نيروهاي راهداري در محورهاي واقع در استان‌هاي سردسير پررنگ‌تر است. 
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي عبدالهاشم حسن‌نيا معاون راهداري اين سازمان در گفتگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني وزارت راه و شهرسازي با اعلام اين مطلب افزود: باتوجه به هشدار سازمان هواشناسي به افرادي كه قصد سفر در جاده‌ها طي روزهاي برفي را دارند، توصيه كرد ضمن پرهيز از انجام سفرهاي غيرضروري، در لاين‌هاي اضطراري جاده‌ها و شانه راهها كه براي تردد خودروهاي امدادي، راهداري و پليس در نظر گرفته شده است، عبور نكنند و در صورت ضرورت سفر، زنجيرچرخ و يخ‌شكن همراه داشته باشند. 
معاون راهداري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي همچنين افزود: تأكيد ويژه‌اي بر آماده‌باش و تجهيز نيروهاي راهداري در استانهاي تهران، البرز، قم، قزوين و مازندران اعمال شده است كه در نتيجه آن مجموعاً 50 دستگاه ماشين‌آلات راهداري براي تجهيز راهداري در استانهاي يادشده كرايه شده است. 
حسن‌نيا خاطرنشان كرد:
در اين خصوص همچنين مجوز استفاده از پتانسيل‌هاي بخش خصوصي و پيمانكاران در صورت نياز به ويژه در محور تهران – كرج و كرج – قزوين صادر شده است. 
وي با اشاره به اينكه بيش از 95 درصد خودروهاي عبوري در 24 ساعت بحراني روزهاي بارش در بهمن‌ماه فاقد زنجيرچرخ بودند، افزود:
هنگام بارش شديد برف و كولاك پيشين در تاريخ 7 و 8 بهمن ماه، بيش از 95 درصد خودروهاي عبوري از جاده‌ها، فاقد اين دو ملزومات بودند و همين مسئله باعث  انسداد سطح اشباع شده راهها، توقف ترددها و كندي در امدادرساني شد. 
حسن‌نيا خاطرنشان كرد: باتوجه به پيش‌بيني بارش باران، برف، برودت شديد هوا، كولاك و يخبندان در هفته‌هاي آتي، هماهنگي‌هاي لازم از سوي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي درخصوص تشكيل ستاد مديريت بحران در استانها به ويژه در استانهاي سردسير با موضوع بارش‌هاي آتي، استفاده از توان ماشين‌آلات دولتي و خصوصي و هماهنگي‌ لازم بين ادارات و نهادهاي دولتي با اين سازمان و پليس راهور ناجا انجام شده است. 
وي با اشاره به تجهيز راهدارخانه‌هاي سراسر كشور افزود: اقداماتي چون ذخيره‌سازي شن و نمك به ميزان لازم در راهدارخانه‌ها و طول راهها، سرويس و آماده‌سازي ماشين‌آلات و اكيپ‌هاي راهداري، بررسي و نظارت مستمر بر سيستم گرمايشي راهدارخانه‌ها، آماده‌سازي راهدارخانه از لحاظ تعمير، تجهيز و تكميل امكانات بهداشتي و رفاهي، باز بودن منظم و مستمر درب راهدارخانه‌ها جهت اسكان موقت مسافران در راه‌ مانده و پذيرش مسافران در شرايط سخت جوي در جاده‌هاي سردسير از جمله مهمترين اقدامات اين سازمان در ارتباط با آماده‌باش بخش راهداري است. 
http://www.rmto.ir/NewsAttach/24-11-96.jpg
پرینت خبر Convert to PDF