روتیتر: همزمان با آغاز سفرهاي نوروزي
حريم جاده‌هاي كشور توسط راهداران پاكسازي شد
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1397/12/21

در آستانه آغاز سفرهاي نوروزي، صبح امروز 21 اسفند ماه سال‌جاري، طرح پاكسازي حريم راهها در سراسر كشور با حضور معاون وزير راه و شهرسازي و رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، معاونان و مسئولان اين سازمان به صورت نمادين در سه‌راهي مهرآباد كيلومتر 33 جاده تهران - دماوند اجرا شد.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي مهندس حسن‌نيا رييس اين سازمان درخصوص ضرورت اجراي اين طرح در جاده‌هاي سراسر كشور اظهار داشت: در حال حاضر 88 هزار كيلومتر انواع راههاي اصلي و فرعي در كشور وجود دارد كه باتوجه به احتساب حريم آن، به حدود 160 هزار كيلومتر مي‌رسد و براي پاكسازي آنها نياز به اعتباري بالغ بر 50 ميليارد ريال مي‌باشد. 
رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با اشاره به تردد روزانه 8 ميليون تردد از فاصله 5 تا 250 كيلومتري در كشور افزود: در صورت مشاركت مردم در اين طرح و پرهيز از ريختن زباله به محدوده حريم راهها، صرفه‌جويي قابل‌توجهي حاصل خواهد شد كه در قبال اين ميزان صرفه‌جويي مالي، اعتبار مذكور مي‌تواند در جهت ارتقاي ايمني راههاي كشور صرف شود. 
حسن‌نيا خاطرنشان كرد:
اين طرح به صورت نمادين در كيلومتر 33 جاده تهران – دماوند با حضور راهداران پرتلاش، داوطلبان مردمي و خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي با هدف پاكسازي حريم راهها از هرگونه مانع شامل عوارض طبيعي، ناهمواري، زباله و نخاله انجام شده و همزمان در سراسر كشور با راهداران تلاشگر انجام مي‌شود و اميد مي‌رود تا اين طرح نيز با مشاركت استانداري‌ها، فرمانداري‌ها و دهياري‌، هر سال بيست و يكم اسفندماه در سراسر كشور اجرايي شود. 
رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي همچنين خاطرنشان كرد:
 با اجراي طرح پاكسازي حريم راهها، فضاي باز ايجاد شده در مقابل راننده، باعث افزايش ايمني ديد براي بهتر ديده شدن علايم ايمني و خودروهاي در حال حركت از سمت مقابل مي‌شود و همچنين امكان ايجاد فضاي سبز و منظرآرايي در حاشيه جاده‌ها فراهم مي‌شود كه از لحاظ بصري تأثير مثبتي بر كاربران جاده‌اي خواهد داشت اين در حالي است كه در صورت خروج وسيله‌نقليه از جاده، خسارت وارده به خودرو و سرنشينان نيز به حداقل مي‌رسد.
وي افزود: سالانه بالغ بر 2 هزار تن زباله كه عموماً غيرقابل بازگشت به طبيعت هستند، از سوي مسافران خودرو به اطراف جاده‌ها پرتاب مي‌شود كه نقش مهمي در تخريب محيط زيست و جلوه نامناسب معابر برون شهري دارد.
گفتني است سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با برپايي اين مراسم نمادين از مسافران نوروزي درخواست كرده است تا زباله‌هاي حين سفر را داخل يك كيسه در خودرو نگهداري كرده و با رسيدن به نزديك‌ترين مجتمع‌ خدماتي رفاهي بين‌راهي، كيسه زباله را در مخازن ويژه تخليه كنند.

http://rmto.ir/NewsAttach/61338.jpg
پرینت خبر Convert to PDF