سيستم رهگيري ماشين آلات راهداري

خلاصه مطالب
 
با پيشرفت تكنولوژي مديريت بر وسايل نقليه در سطح جاده‌ها، مرزها و مسيرهاي ترانزيت براحتي امكانپذير شده است و اين سيستم‌ها ابزار كنترلي بسيار مهمي در دست مجموعه سازمانهاي درگير در امور مرتبط با حمل‌ونقل مي باشد، از طرفي ديگر اين سيستم‌ها با كنترل اطلاعات حركتي خودرو از قبيل: مسيرهاي طي شده، سرعت لحظه‌اي و متوسط، ورود و خروج از مسيرهاي برنامه‌ريزي شده، نقاط مبدا و مقصد، نقاط تعريف شده و ... خدمات بسيار مهمي در زمينه پيگيري و رديابي حركت خودروها، ايمني و سهولت در امر حمل‌ونقل جاده‌اي مي‌نمايند.
امروزه اطلاعات و سيستم‌هاي اطلاع‌رساني بعنوان ابزارهايي قوي در مديريت صنعت حمل‌ونقل، مورد استفاده فراوان قرار مي‌گيرند. با كمك تكنولوژي‌هاي مخابرات و ارتباطات اين اطلاعات دقيق‌تر، لحظه‌اي‌تر و كارآمدتر شده و امكان نظارت از راه دور بر ناوگان را براي مديران اين صنعت فراهم آورده تا بتوانند تصميم‌گيري‌هاي بهتري جهت بالا بردن بهره‌وري منابع انجام دهند.
پس از بررسيهاي آماري و تجربي انجام گرفته در خصوص ميزان تردد وسايط حمل و نقلي و كارگاهي متعلق به ادارات كل راه و ترابري و نيز بررسيهاي فني در مورد روشها و ابزارهاي استفاده از سيستمهاي GPS‌، تلفن سيار GSM و ارتباط راديويي و نيز راه‌حل On-Line در داخل ايران، استفاده از پروتكل GPRS و SMS بر روي بستر GSM مناسبترين روش شناخته شده است. آنچه در ادامه آمده است كلياتي در خصوص ضرورتها، كاربران و امكانات مورد انتظار از سيستم است به طوري كه عملكرد سيستم مورد بهره‌برداري دستگاهها و كاربران مورد اشاره قرار گرفته و علاوه بر تامين نيازهاي كنترلي ادارات كل راه و ترابري و ارگانهاي ذيربط، امكانات رفاهي و امنيتي براي راننده و پيمانكار نيز به همراه داشته باشد .
IntroImg1-1161.JPGIntroImg2-1221.JPG